Puchimi&Co
888382478 Szybka wysyłka

Pierwszy szczeniak w Twoim domu

Jak przygotować się do posiadania szczeniaka?

 

Klusio, na co powinniśmy zwrócić uwagę przed adopcją pierwszego szczeniaka?

 

Klusio: Szczeniak jest jak małe dziecko. Tak, jak przed urodzeniem malucha rodzice kupują dla niego wyprawkę niemowlęcą, tak i Ty musisz zadbać o wszystkie potrzeby przyszłego pupila. Musisz dobrze przygotować się na jego przyjazd. Zrób zakupy w sklepach zoologicznych online lub stacjonarnie.

 

Co trzeba kupić jeszcze przed adopcją?

 

Klusio: Zanim w Twoim domu pojawi się szczeniak, wybierz miejsce, w którym stworzysz mu bezpieczny kąt. Pamiętaj, aby było spokojne. Dzięki temu psiak będzie mógł dobrze się wyspać. Uwzględnij potrzeby pupila, nie zapominając o swoich. Szczęśliwy właściciel to szczęśliwy szczeniak.

 

Czego jeszcze potrzebują szczeniaki?

 

Klusio: Nie da się ukryć, że każdy szczeniak potrzebuje jasno określonych zasad. To Ty i domownicy decydujecie co szczeniakowi można, a co nie. To bardzo ważne w procesie wychowania psa. Jeśli pozwolisz mu na spanie w łóżku, trzymaj się tego konsekwentnie. Nie zmieniaj zdania co chwilę. Szczeniak tego nie zrozumie.

 

Na czym powinny spać szczeniaki?

 

Klusio: Pierwsze dni w Twoim domu szczeniak powinien spędzić w zabezpieczonej przestrzeni. Do tego świetnie sprawdzi się ustawiany, metalowy kojec z zadaszeniem lub bez oraz duża klatka kennelowa. Nie obejdzie się także bez wygodnego posłania dla psa. Zdecyduj się na proste legowisko, którego nie będzie szkoda zniszczyć. Szczeniętom zdarza się popuścić mocz, czy pogryźć całe posłanie.   Dlatego warto zadbać o to, aby posłanie miało nieprzemakalny pokrowiec, który można zdjąć i wyprać.

 

Co z książeczką zdrowia i metryczką urodzenia?

 

Klusio: Musisz ją mieć przed pierwszą wizytą u weterynarza. Może Ci ją przekazać właściciel psa, schronisko lub hodowca. Jeśli adoptujesz bezpańskiego psiaka, czy weźmiesz go od kogoś, kto nie ma książeczki zdrowia, możesz kupić go sam. Metryczkę urodzenia otrzymuje każde rasowe szczenię w hodowli – jeśli jest w ZKwP.

 

Must have dla szczeniaka to?

 

Klusio: Zdecydowanie miski na jedzenie i wodę. Na początek wystarczą te mniejsze.

Warto kupić dla czworonoga także zabawki.

 

Jak przetransportować szczeniaka do domu?

 

Klusio: Koniecznie kup specjalny transport, który wykorzystasz do zabrania swojego futrzaka. Nie zapomnij wyścielić go miękkim kocykiem lub chłonnym, nieprzemakalnym podkładem. Pamiętaj także o jedzeniu i wodzie.

 

Czy małe szczeniaki mogą swobodnie biegać po mieszkaniu?

 

Klusio: Oczywiście, ale tylko pod nadzorem Twoim lub domowników. Ważne jest to, aby mieszkanie było bezpieczne. Usuń z pokoju, w którym będzie szczeniak rośliny, kable elektryczne i wszystkie niebezpieczne przedmioty.

Adopcja, hodowla, czy osoba prywatna? Skąd wziąć szczeniaka?

 

Klusio, mam do Ciebie jeszcze kilka pytań.

 

Co uważasz na temat hodowli psów?

 

Klusio: Zarejestrowane hodowle, prowadzone przez ludzi kochających zwierzęta są dobrym miejscem do adopcji rasowego pupila. Także takiego z rodowodem. Koniecznie sprawdź, czy są zarejestrowane w ZKwP. Nie mam nic przeciwko, a nawet jestem za. 

 

Czy zakup psa od osoby prywatnej to dobry pomysł?

 

Klusio: To rollercoaster. Nigdy nie wiemy, czy psiak jest zdrowy oraz jak był traktowany. To i tak zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż pseudohodowle, w których zwierzęta są przetrzymywane w tragicznych warunkach. W miejscach, w których muszą walczyć o jedzenie i wodę.

 

Co sądzisz o adopcji szczeniaków ze schroniska?

 

Klusio: Jestem jak najbardziej za. Dlaczego? Ponieważ schroniska to ostatnia deska ratunku dla czworonogów. Często trafiają tam zwierzęta, które były, źle traktowane. To właśnie wolontariusze i pracownicy schroniska pomagają odzyskać  zwierzętom wiarę w ludzi. Opieka w tych miejscach jest naprawdę świetna.

 

To już koniec naszego wywiadu. Cieszę się Klusiu, że mogliśmy porozmawiać. Życzę Ci udanego dnia.

 

Z pozdrowieniami redakcja Puchimi.

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl